Täna näitas Facebook mulle reklaami haukumisvastase kaelarihma kohta. Kahjuks tuleb tõdeda, et reklaamartikkel räägib küll õigetest eeldustest, aga pakub välja valed lahendused, ajades segi tegelikkuse ja väljamõeldise toote müügiks. Selgitan selles postituses, millised kitsaskohad on haukumisvastase kaelarihma (ja muude analoogsete toodete nagu elektriline kaelarihm) kasutamisel ning mida need põhjustavad koerale.
Enamik selliseid reklaamtekste algab üldise haukumise ja probleemi kirjeldusega, mis näiteks võib sisaldada toredat lauset: "Igasugune haukumisvastane treenimine peab toimuma rahulikus ja turvalises keskkonnas ning ei tohi põhjustada loomale stressi või hirmu."
Kahjuks lähevad sellist tüüpi artiklid enamasti edasi teemal, kuidas just seda hirmu ja stressi koeras ikkagi tekitada - ehk siis kasutada haukumisvastast kaelarihma. Haukumisvastane kaelarihm töötab elektriimpulsi põhimõttel, ehk haukumise registreerimisel annab koerale elektrilöögi või tekitab muu ebameeldiva aistingu. See tähendab, et koer saab ebameeldiva või lausa valuaistingu osaliseks, kui ta haugub. Paraku igasugune ärritus ja veel enam valuaisting põhjustab stressihormoonide tõusu ajus.
Ehk siis tegelik olukord, milles koer viibib, kui koeral on haukumisvastane kaelarihm peal, näeb välja selline: koer haugub mingil põhjusel, mis tekitab talle ärritust - olgu selleks siis mingid hääled, lõhnad või muus olukorras viibimine, mis talle ei meeldi. Oma ärevuse väljenduseks ja tihti ka hoiatuseks hakkab koer haukuma. Koer ei haugu niisama, tal on mingi põhjus - tihti selline, mida me inimesena ei oska esmapilgul taibatagi. Haukumisele järgneb seejärel lisaks valuaisting kaelarihmast. Haukumisvastase kaelarihma tulemuseks on topeltärritus koera ajus ja probleemide suurenemine, mitte ärrituse vähenemine ja rahunemine. Lisaks võivad tekkida täiendavad hirmud ja ebakindlus.
Koer õpib haukumisest tekkiva valuaistingu tõttu küll mitte haukuma, kuid hoolimata haukumise lõppemisest tekib koeral ärrituse suurenemine, mitte vähenemine. See aga viib tihti olukorrani, kus hakkavad koeral tekkima muud veelgi suuremad (vaikivad) käitumisprobleemid, mis võivad välja näha nii mööbli ja muude esemete lõhkumises või alla neelamises kui ka näiteks jalutamise ajal ümbritsevale keskkonnale rohkem reageerides, mis võib väljenduda pidevas rihma rebimises niipea kui kedagi näeb ja üldises ärevuse tõusus (kuigi mitte enam haukudes).
Kui inimene ostab teadmatusest või reklaami mõjul sellise toote, siis lootuses probleemi kaotada tekitab ta hoopis kogemata probleemi suurenemise - sest haukumine ei ole ainus viis, kuidas koer näitab oma muret välja.
Õigeks lahenduseks on koera õpetamine, kuidas ta saab mitte ärrituda ja selle keerulise olukorraga toime tulla, mis teda haukuma ajab. Kui see on koerale selgeks õpetatud ei hakka koer enam niisama haukuma. Seda kõike saab õpetada koerale meeldival viisil, kasutades maiusi ja koeraga suhtlust, mitte aga koerale valu tekitades.
Kui vähegi hoolite oma koerast, ärge palun ostke valu ja ebameeldivusi tekitavaid tooteid oma neljajalgse sõbra peal kasutamiseks.